
„…i żyli długo i szczęśliwie”, czyli o czym pamiętać przed, w trakcie i po szyciu
Jeśli szyliście kiedyś spodnie, sukienkę czy nawet prostą bluzkę, na pewno doskonale wiecie, jak wiele pracy i czas zajmuje wykończenie danej rzeczy. Szyjąc ubrania warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów, zarówno na etapie przygotowań do szycia, jak i podczas samego szycia. Nie zaskoczy was już odpruwający się guzik czy nadpruta zaszewka.
Przed szyciem:
– Dekatyzujemy tkaninę (w przypadku tkanin naturalnych np. bawełna, len) czyli pierzemy ją lub prasujemy z użyciem pary. Ten zabieg zapobiegnie kurczeniu się tkaniny w przyszłości. Dotyczy to też dzianin w 100% bawełnianych jak i każdego materiału mającego w swoim składzie przynajmniej 50% włókien bawełnianych.
– Sprawdzamy, czy tkanina nie posiada wad fabrycznych lub plam.
– Krojąc tkaninę zwracamy uwagę na kierunek nitki prostej na wykroju (strzałka) – to, czy kroimy tkaninę zgodnie z nitka prostą czy po skosie będzie miało wpływ na jej układanie się.
(nitka prosta – czyli nitka osnowy, biegnąca pionowo, równolegle do brzegu fabrycznego tkaniny)

– Krojąc tkaninę zwracamy uwagę aby wszystkie części wykroju były ułożone w jednym kierunku – przestrzegając nitki prostej. Jeśli ułożymy np. jedną część przodu kurtki „do góry nogami” tkanina może inaczej odbijać światło i w efekcie mieć inny odcień.
W trakcie szycia:
– Rozpoczynając i kończąc ścieg wykonujemy ryglowanie w celu zabezpieczenia szwu przed pruciem.
(ryglowanie – włączenie szycia wstecznego na początku i na końcu szwu, wykonanie 2-3m ściegów i ponowne przeszycie do przodu 2-3 ściegów)
– Rozprasowujemy wszystkie szwy i zaszewki.

– Szwy zaprasowujemy konsekwentnie w jednym kierunku(np. szwy ramion zawsze do tyłu) a zaszewki zawsze symetrycznie (czyli ułożone np. w stronę szwów bocznych).


– Szyjąc dzianiny lub tkaniny z dodatkiem włókien elastycznych używamy ściegów elastycznych lub overlocka. Unikniemy pękania szwów, które będą pracowały razem z dzianiną czy elastyczną tkaniną.
– Miejsca narażone na rozrywanie tkaniny (np. miejsca na dziurki czy napy) wzmacniamy przyklejając flizelinę.
– Miejsca narażone na rozciąganie (np. wloty kieszeni) zabezpieczamy przyklejając wzmocnioną taśmą flizelinową lub wszywając w szew bawełnianą tasiemkę. Foto
– Zabezpieczamy brzegi tkanin przed strzępieniem się obrzucając je zygzakiem lub wykańczając na overlocku. W przypadku niestrzępiących się tkanin możemy zostawić brzegi niewykończone lub przyciąć je nożyczkami zyg-zag.
– W miejscach gdzie ważne jest wykonanie równego ściegu (np. stębnowanie czy przyszywanie lamówki) możemy zmniejszyć prędkość szycia lub ręcznie obracać kołem napędowym maszyny.
(stębnowanie – maszynowe przeszycie ściegiem prostym wykonane na prawej stronie tkaniny, blisko miejsca łączenia tkanin w celu podkreślenia linii szwu)
– Przyszywając guziki na maszynie, przewlekamy nitkę z prawej strony na lewą i wiążemy kilka supełków, aby zabezpieczyć guzik przed odpruciem.
– Nacinamy zapasy szwów na łukach (np. dekolt, podkroje pach), aby ładnie się układały.
– W przypadku tkanin tzw. luźno tkanych wzmacniamy miejsce szwu flizeliną lub wykonujemy szew francuski.
– Jeśli łączymy dwa kolory tkanin lub dzianin (np. czarny i biały) sprawdzamy wcześniej czy ciemniejszy/któryś z kolorów nie farbuje (pierzemy). Często farbowanie ustaje po pierwszym praniu.
– Przed kupnem lub wszyciem zamka sprawdzamy czy zamek działa.
Po uszyciu:
– Prasujemy dokładnie uszytą rzecz.
– Pierzemy ubrania wywrócone na lewą stronę.
– Pierzemy ubrania/uszyte rzeczy w temperaturze i trybie prania adekwatnym do składu tkaniny z jakiej zostały wykonane.
– Ubrań uszytych z rozciągliwej dzianiny z tendencją do wyciągania się nie przechowujemy na wieszakach tylko składamy i układamy na płasko.
– Nie używamy zbyt długich i ostro zakończonych wieszaków aby uniknąć wypychania ramion w bluzkach czy swetrach.
– Jeśli suszymy ubrania w pełnym słońcu odwracamy je na lewą stronę. Zapobiegniemy w ten sposób ich wypłowieniu.

