Jak uszyć panel z choinką? -
JAK USZYĆ

Jak uszyć panel z choinką?

 

 

Do uszycia panelu przygotuj:

  • Materiał na tło choinki min. 45 x  55
  • Materiał na choinkę 35 x 27 cm
  • Materiał na ćwiczenie
  • Nici, nożyczki, prujkę, linijkę, szpilki, pisak lub ołówek
  • Drukarka (jeśli nie posiadasz, możesz samodzielnie narysować)Materiał: jeśli pierwszy raz szyjesz taki panel użyj bawełny lub innego materiału nierozciągliwego. Ja mój panel z choinką uszyłam z dresówki drapanej. Dzianinę warto podkleić flizeliną w celu ustabilizowania.

INSTRUKCJA – JAK SAMODZIELNIE WYKONAĆ TAKI PANEL

Zanim usiądziesz do uszycia swojego panelu z choinką chciałabym Ci pokazać, jak samodzielnie przygotować sobie taki panel. Będzie to mały trening. Ułatwi Ci to wykonanie panelu z choinką i pozwoli na przygotowanie samodzielnie innych paneli.

Kwestią kluczową podczas wykonywania panelu są ZAPASY. To one decydują o tym, czy rogi będą wyglądały idealnie, nie będzie zmarszczeń czy zakładek.  Niezwykle pomocne jest wyrysowanie zapasów zarówno na tle choinki, jak i choince A także – samego kształtu docelowej choinki. Równie ważne jest docięcie zapasów na szwy,  co ułatwi rozprasowanie ich i sprawi, że na końcu wszystko będzie wyglądało estetycznie.

Panele możesz przygotowywać w programie komputerowym, jak i odręcznie. Ja osobiście lubię to robić odręcznie ;). Dla ułatwienia przygotowałam dla Ciebie wydruk.

POBIERZ CHOINKĘ – ĆWICZENIE

Jako trening przygotujemy wspólnie panel na mniejszą i prostszą choinkę.

Krok 1. Wycinamy choinkę z wydruku.  To jest kształt, który chcemy uzyskać po uszyciu. Odrysowujemy go na lewej stronie materiału, z którego będzie choinka, jak i z tego, z którego będzie to. Dodamy zapas 1 cm. Na materiale żółtym dodajemy zapas na zewnątrz. Ja robię to za pomocą linijki patchworkowej (szybko i dokładnie).

W choince na materiale, który będzie tłem, dodajemy zapas do środka. Czyli linia, którą widać, to kształt naszej choinki.

 

Krok 2. Zaczynamy szycie. Będziemy trzymać się 3 zasad: brzegi składamy prawa do prawej, linie muszą leżeć na sobie oraz wierzchołki muszą być idealnie ze sobą spięte (wbijamy szpilkę w jeden wierzchołek i przebijamy się przez szpilką przez czubek drugiego wierzchołka po drugiej stronie).

Składamy brzegi pierwszego boku, który będziemy szyć. Spinamy. Szyjemy z ryglowaniem. Pilnujemy, by nie wyjść poza linie. Po każdym szyciu sprawdzamy, czy llinia szycia nie jest wykonana za daleko lub za blisko. Dla wygody możesz rozprasowywać zapasy po każdym szyciu (ja zrobię to na koniec).

Robimy nacięcie, aby zapas się otworzył. To umożliwi spięcie drugiego boku.

Spinamy kolejny bok. Jeśli będziesz miał/a trudność ze spięciem, wbij szpilkę w dwa wierzchołki, które mają się połączyć, a następnie linię szycia.

 

I robimy kolejne nacięcie na żółtym  materiale. Spinamy kolejny bok. W ten sposób szyjemy wszystkie boki.

Ostatni bok 🙂

Po uszyciu jeszcze raz sprawdzamy, czy wszystko poszło zgodnie z planem. Jeśli przeszyliśmy choćby o 1 ścieg za daleko – musimy spruć. Jeśli za mało doszyliśmy – musimy poprawić.

Krok 3. Docinamy zapasy do linii nacięć, tak aby wyglądały jak na zdjęciu poniżej i rozprasowujemy.

Prasujemy również po lewej stronie. Oto Nasz panel ćwiczeniowy 🙂

 

POBIERZ WYKRÓJ NA PANEL Z CHOINKĄ

 

 

Dodaj komentarz