Jak uszyć workoplecak z uszami -
JAK USZYĆ,  WYKROJE

Jak uszyć workoplecak z uszami

INSTRUKCJA SZYCIA WORKOPLECAKA

  1. Kopiujemy wykrój
  2. Szyjemy uszka
  3. Przyszywamy uszka
  4. Zszywamy plecak
  5. Robimy tunel i wkładamy sznurkiKROK 1. KOPIUJEMY WYKRÓJ

POBIERZ WYKRÓJ

Wydrukuj wykrój (format A3). Skopiuj oddzielnie uszko. Wykrój zawiera już zapasy.

Przygotuj 2 warstwy dresówki i przypnij szpikami szablon (prostokąt). Możesz wyciąć dwa prostokąty pojedynczo, lub od razu złożyć 2 warstwy. W przypadku dresówki drapanej dużo łatwiej jest rysować po prawej stronie materiału. Odrysuj szablon. Odepnij szablon i zepnij materiał blisko narysowanej linii. Następnie wytnij prostokąty.

W przypadku uszek zrobimy troszkę inaczej. Złóż prawymi stronami do siebie dresówkę drapaną oraz bawełnę. Przypnij szablon, odrysuj, zepnij ponownie 2 warstwy i wytnij. Takie uszko będzie gotowe do zszycia. W ten sam sposób przygotuj drugie uszko.

KROK 2. SZYJEMY USZKA

Uszka zszyjemy je na lewej stronie, wywrócimy i przeszyjemy po prawej stronie.

Szyjąc uszko zostaw górną część niezszytą. Przez ten otwór wywrócimy uszko. Szyj na szerokość stopki.

Szyj powoli, zwłaszcza na luku. Tam możesz użyć nawet koła zamachowego i obrotu na igle (zobaczysz to dokładnie na filmie).

Ustawienie maszyny: ścieg: prosty, gęstość: 2mm.


Po zszyciu natnij zapas na łuku. Dzięki temu uszko ładnie wywróci się w tym miejscu (nie będzie zgrubienia).

Wywróć uszko i wyprostuj materiał. Możesz również wyprasować uszka.

Teraz przeszyjemy uszka po prawej stronie, również na szerokość stopki. Wydłuż ścieg do 3 mm.

Niezszyty brzeg obrzuć zygzakiem na krawędzi materiałów.  Tak przygotowane uszka są już gotowe do wszycia do workoplecaka.

KROK 3. PRZYSZYWAMY USZKA

Uszka musimy przyszyć przed zszyciem plecaka. Przygotuj 2 uszka i przód plecaka (prostokąt z dresówki). Musimy teraz przypiąć równo uszka, pamiętając, że na górze będzie podwinięcie materiału na tunel.

Uszka możesz dowolnie sobie ułożyć,  pamiętając,że górny brzeg będzie podwinięty na 3 cm,  a boki będą zszyte na 0,7 cm.

Moje uszka ułożyłam  w taki sposób:

Sprawdź, czy obydwa uszka przypięte są równo. Do przyszycia będziemy je odwracać do góry, ale zanim to zrobimy, zaznaczymy sobie punkty szycia.

KROK 4. ZSZYWAMY PLECAK

Czas na zszycie plecaka. Dwa prostokąty z dresówki składamy prawa do prawej, czyli uszka będą w środku. Na zewnątrz ma być lewa strona materiału. Spinamy 3 boki (4 bok to góra plecaka). w takiej odległości od brzegu, abyśmy mogli szyć na szerokość stopki.

Na wykroju mamy oznaczenia i musimy je przenieść na materiał:

– miejsce na wejście sznurka do tunelu

– punkt przyszycia dolnego sznureczka. 

Możesz skorzystać ze  swojego wykroju lub poniższego zdjęcia. Punkty zaznacz pisakiem, kredą lub szpilkami.

Z sznurka odetnij dwa kawałki o długości 10 cm. Na filmiku dokładnie zobaczysz jak ułożyć sznurek między warstwami materiału. Sznureczek przypnij szpilką. Zszywając plecak , przyszyjesz sznureczki.

Zabieramy się do szycia =) Mamy 3 odcinki, dwa króciutkie oraz jeden długi. Pamiętaj  o ryglowaniu oraz obrocie na igle.

KROK 5. ROBIMY TUNEL I WKŁADAMY SZNURKI

Górę plecaka podwijamy do środka na 3 cm i szpilkujemy. Użyj do tego centymetra lub linijki. Postaraj się zrobić to dokładnie.  Szpilki wpinaj prostopadle. Ustaw się stopką od środka  plecaka.

Do szycia ustaw sobie ścieg B, długość 3 mm. Początek i koniec szycia powinny się połączyć. Jeśli coś poszło  nie tak, spruj i przeszyj jeszcze raz.

Pozostało już tylko włożenie sznurków. 

Dodaj komentarz